חינוך חוויתי

הפעילות החינוכית הבלתי פורמאלית המתקיימת במוסדות של חב"ד אשקלון תורמת לחוויית הלמידה ולשמחת התלמידים.

יעדי משרד החינוך ברורים: עמידה בתכנית הלימודים, הספקים לימודיים, עריכת מבחנים ומדידת הישגים.  במוסדות החינוך של חב"ד אשקלון  נותנים דגש  נרחב ומקצים משאבים  לפעילות חינוכית חווייתית -בלתי פורמאלית כתוספת לתכנית  הלימודים.

בישיבה הראלית "אור מנחם"   בניהולו של הרב מרדכי אילרוב משתתפים התלמידים בכל שבוע בשיעור ניגונים ומוסיקה יהודית, שיעור שמוסיף  חוויה והעצמה רוחנית לתלמידים. לאחרונה יצאו תלמידים הישיבה לסיור לילי בירושלים שהסתיים בתפילת ערבית בכותל המערבי.  במסגרת מפגשי  מנהל תלמידים, אירח מנהל הישיבה בביתו את תלמידי כיתה ז ליום גיבוש שכלל דינמיקה קבוצתית וארוחת צהריים- "על האש".  בכל יום שישי יוצאים תלמידי הישיבה למבצע "הנחת תפילין" – זיכוי יהודים בהנחת תפילין במרכזי הקניות באשקלון.

בבית הספר היסודי "אור מנחם"  בניהולו של הרב דוד קסטנבאום נערכת פעילות חברתית נרחבת. חנות הפתעות  של הילדים  פועלת במהלך השנה. התלמידים רוכשים תמורת דינרים שצברו על הצטיינות לימודית וחברתית.  בכל מוצ"ש נאספים האבות והבנים ללימוד משותף. מלבד הפן הלימודי, הלימוד המשותף תורם לחיזוק הקשר  של התלמיד  ההורים והצוות החינוכי. מבצע יגיעה בתורה  מתקיים בימים אלו בבית הספר.  התלמידים משננים בעל פה את החומר הנלמד, וכמובן נבחנים ומרווחים.

בבית הספר "אור חיה"  בניהולה של גב' חנה וולף  נערך מפגש "מעגל אמהות משפיעות". האמהות הודו למנהלת על החינוך האיכותי והיחס האישי לכל תלמידה,  ושמעו הרצאה חינוכית על כוחה של מחמאה.  בכל יום שישי מארחת המנהלת במשרדה את התלמידות המצטיינות לפעילות חוויתית של הפרשת חלה.  התלמידות שנבחרו להיות שגרירות בית הספר , מובילות את הפעילות בכנס  שמתקיים בכל ראש חודש.  בפתיחת התכנית  "הקשר הרב דורי"  ביוזמת בית התפוצות,  הגיעו סבתות תלמידות כיתה ז' לשתף את הנכדות בסיפוריהן.   

הורים רבים מדגישים כי הפעילות הבלתי פורמאלית  המתקיימת במוסדות חב"ד מעניקה לילדיהם ערך מוסך חינוכי שמשפיע וסוחף כל שאר בני המשפחה. לדברי אחת האמהות ש.ס.  " הפעילות החוויתית במהלך השנה, מעניקה חיות ושמחה  לתלמידים, ומבליטה את המיוחד שבחינוך חב"ד".  

לדברי  הרב מנחם ליברמן  שליט"א יו"ר חב"ד  ורב הקהילה,  "מאז שהקמנו את בית הספר נתנו דגש על כך שהתלמידים ישמחו וייהנו בבית  הספר עם שלל פעילויות ותכניות.   החינוך הבלתי פורמאלי  חיוני ומשלים לחינוך הרגיל.  וכמובן, שהחוויות נצרבות אצל התלמידים לאורך השנים.

שתף לחברים

שתף